Mahle Motor sport 8800MS-12 Piston Ring Set
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
09
quantity
Product details
Category
88.00mm 1.2 1.2 2.8mm Drop In Sport Compact Rings MAHLE pioneered the use of piston ring simulation and computer development tools to develop rings that provide free horsepower by successfully minimizing friction. The difference is evident on the dyno and on the track. MAHLE's ultra flat ring flanks maximize ring to piston sealing. The top ring is a ductile iron, plasma moly, barrel face configuration. The second ring is a cast iron, reverse twist. The oil rings are a 3-piece style and are offered in both standard and low tension. A large selection of coordinated piston ring sets are available in 1/16 , 1/16 , 3/16 or 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm or ultra-low friction .043 , .043 , 3.0mm sizes. Images used may be generic. Actual product may vary. Please give us a call if you have any questions.
  • Mahle Motorsports 8800MS-12 Sport Compact Ring Set 88.00 mm1.2
  • 2.8 mm